Wielu młodych rodziców pyta ?-Kiedy mamy pierwszy raz pojawić się z dzieckiem u dentysty??. Odpowiadam im, że powinni pojawić się w gabinecie na etapie planowania dziecka. Wywołuje to duże zaskoczenie, ponieważ jak i po co przyjść do dentysty z dzieckiem ? bez dziecka?
Dbanie o zęby dziecka zaczyna się bowiem już w czasie ciąży. Już wtedy kształtują się zawiązki zębów mlecznych i pierwszego zęba trzonowego, zresztą tak, jak i inne narządy.
Od diety mamy zależy prawidłowe zmineralizowanie oraz ukształtowanie zębów dziecka. Równocześnie nieprawdziwy jest przesąd zawierający się w słowach ?Jedno dziecko jeden ząb?. Budowanie tkanek zębów odbywa się bowiem z tego co mama je, a nie z jej zasobów zgromadzonych w kościach, czy zębach, dlatego tak ważna dla matki i dla dziecka jest zrównoważona dieta.
Na wizycie u dentysty, przyszła mama może się również dowiedzieć, jak pielęgnować jamę ustną noworodka i małego niemowlaka, co zrobić jeśli dziecko urodzi się z zębami, albo z wadą rozwojową w obrębie jamy ustnej. Możemy porozmawiać także o wyprawce, czyli o rodzajach smoczków, gryzaków i akcesoriów do dbania o higienę jamy ustnej dziecka. Rozmawiamy także o tym, czy i jak stosować smoczek i w jaki sposób karmić dziecko butelką w przypadku rezygnacji z karmienia piersią.
Wizyta przed ciążą jest również istotna dla samej mamy, ponieważ pozwala zadbać o stan jej jamy ustnej. Leczenie zębów w czasie ciąży jest jak najbardziej możliwe, ale warto je wyleczyć, a także zadbać o dziąsła przed ciążą. Ponadto, niektórzy lekarze uważają, że choroby dziąseł mogą być przyczyną przedwczesnych porodów. Warto zapytać dentysty, co powinno zaniepokoić w czasie przebiegu ciąży, co robić w przypadku porannych wymiotów i jak zmienić dbanie o higienę jamy ustnej.
Jeśli już nie udało się odwiedzić dentysty przed poczęciem ani w czasie ciąży, warto odwiedzić go po porodzie. Jeśli mama nie odwiedziła dentysty przed ciążą albo w trakcie jej trwania, to oznacza, że ostatnia wizyta miała miejsce co najmniej 9 miesięcy temu, a dentystę powinno się odwiedzać co pół roku.
Dbanie o zdrowe zęby dziecka, to także zapobieganie przeniesieniu bakterii odpowiedzialnych za próchnicę z opiekuna lub rodzeństwa na noworodka. Należy zwrócić uwagę na to, kto jest w bezpośrednim kontakcie z dzieckiem. Tak jak dbamy, żeby osoba chora np. z katarem nie zbliżała się do dziecka, tak samo nie pozwalajmy na np. całowanie dziecka w usta przez osoby z chorymi zębami. Więc Tatę, Dziadków i rodzeństwo też warto wysłać do dentysty. Zwracam również uwagę na pośrednie przenoszenie bakterii na dziecko podczas karmienia za pomocą łyżeczki, przy oblizywaniu upuszczonego smoczka czy przez zaślinione zabawki innych dzieci. Jeśli rodzice wcześniej nie dowiedzieli się, jak pielęgnować jamę ustną dziecka, to teraz mają okazję uzupełnić tę wiedzę.
Jeśli jednak i ten moment nam uciekł, obowiązkowo należy wybrać się do dentysty z chwilą pojawienia się pierwszego zęba mlecznego, czyli około 6 miesiąca życia. Możemy wtedy pierwszy raz porozmawiać o sposobie dbania o zęby dziecka, jego diecie oraz częstotliwości przyszłych spotkań.
Nie może być za wcześnie na pierwszą wizytę. Może być natomiast za późno i wtedy musimy się liczyć z pojawieniem się skutków wcześniejszych zaniedbań.
Artykuł opublikowany na portalu www.lodzkiemamy.pl
http://www.lodzkiemamy.pl/index.php/mamy-mamom/porady/zdrowie/233-pierwsza-wizyta-u-dentysty
zobacz także:
Wszystko o ząbkowaniu
O zęby mleczne należy dbać
Jak dbać o zęby niemowlaka?
O wspieraniu dziecka
Proszę nie publikować zdjęć i tekstów umieszczonych na stronie jako własnych. Jest to niezgodne z prawem. Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. z 1994 r. Nr 24, poz. 83)